O co chodzi z treningiem równowagi i dlaczego jest tak bardzo ważny?

Trening równowagi na pierwszy rzut oka wydaje się być prozaicznymi ćwiczeniami. Nic bardziej mylnego. Ćwiczenia równowagi potrafią być wymagające nawet dla osób systematycznie trenujących. Tego rodzaju ćwiczenia wykonywane przy pomocy równoważni, piłek do balansowania, dysków sensorycznych zapewnią optymalny rozwój i właściwe funkcjonowanie układu ruchowego. A jakie korzyści możemy mieć z treningu równowagi? Przede wszystkim jest on bardzo istotny dla usprawnienia naszego codziennego funkcjonowania. Wpływa na świadomość ciała tzw. propriocepcję, poprawia koordynację, wzmacnia układ mięśniowo-szkieletowy, poprawia czas reakcji co jest bardzo ważne zarówno w sporcie jak i w życiu codziennym pozwalając uniknąć np. różnego rodzaju upadków. Mięśnie głębokie - wzmocnione poprzez trening-odpowiadają za utrzymanie prawidłowej postawy a także zapobieganie urazom, zmniejsza się ryzyko kontuzji oraz przeciążeń.

Przyrządy do ćwiczeń równoważnych, dzięki którym podniesiesz poziom swojego treningu.

Pierwszym i najprostszym ćwiczeniem na równowagę jest stanie na jednej nodze z zamkniętymi oczami i w tym przypadku nie potrzebujemy wsparcia żadnym przyrządem. Jeśli jednak chcemy usprawnić, ulepszyć i urozmaicić trening możemy wprowadzić do ćwiczeń różnego rodzaju pomoce. I tak na pierwszy ogień idą dyski sensoryczne popularnie nazywane także beretem lub poduszką sensoryczną. TOGU oferuje dyski sensoryczne o dwóch średnicach: 33 oraz 36 cm. TOGU Dynair senso wypełniony jest powietrzem, posiada wypustki sensoryczne na jednej ze stron, których zadaniem jest pobudzenie stref reflektorycznych, poprawa krążenia krwi oraz rozluźnienie mięśni. Ilość powietrza w dysku można dostosować wedle własnych upodobań. Im jest go więcej, tym poduszka robi się bardziej kulista i tym trudniej utrzymać na niej równowagę. To ma znaczenie przy stopniowaniu poziomu trudności wykonywanych ćwiczeń. Z kolei dyski sensoryczne Pinofit o średnicy 33 cm wypustkami pokryte są z obydwu stron. Oczywiście nie możemy pominąć Pezzi Activa Disc, które w odróżnieniu od dwóch poprzednich nie są w ogóle pokryte wypustkami, ają delikatnie bieżnikowaną powierzchnię, a ich średnica to 40 cm. Te trzy różne rodzaje poduszek sensorycznych łączą wspólne cechy. Ćwiczenia z każdą z nich powodują, że mięśnie głębokie oraz kończyny muszą pracować ciężej niż na stabilnym podłożu, a to przyczynia się do poprawy priopriocepcji, równowagi oraz nawyku utrzymywania właściwej postawy ciała.

Krążek do balansowania GONGE został stworzony z myślą o zabawie i rehabilitacji dzieci i dorosłych. Jest to okrągła, drewniana platforma o średnicy 35 cm z umieszczoną pod spodem półkulą, dzięki której można balansować. Jest doskonałym przyrządem do wyrabiania prawidłowej reakcji równoważnej od najmłodszych lat. Drewniana równoważnia służy do treningu ogólnorozwojowego, poprawia funkcję stabilizacyjną naszego ciała. Poprzez odpowiednie ćwiczenia umożliwiają wzmocnienie mięśni grzbietu, poprawiają również kondycję fizyczną, koordynację ruchową oraz świadomość własnego ciała. Niestabilna powierzchnia w sposób zdecydowany wymusza prawidłową postawę ciała, ponieważ zadaniem jest utrzymać się na nich jak najdłużej!

Czy oprócz dysków sensorycznych i krążka równoważnego jest coś jeszcze co wspomoże naszą równowagę? Jasne! W rękawie mamy jeszcze kilka asów. Airex - tej marki chyba nie trzeba przedstawiać. Znana ze swojej szwajcarskiej jakości i dbałości najwyższy poziom, wyprodukowała rewelacyjne poduszki do ćwiczeń. W skład tej rodziny przyrządów równoważnych wchodzą trzy rodzaje poduszek: Airex Balance Pad, Airex Balance Pad Elite oraz Airex Balance Elite XL. Każda z tych poduszek jest różnego rozmiaru, a co je łączy to to, że wykonane są ze specjalistycznej pianki o zamkniętej strukturze komórkowej, dodatkowo pokrytej powłoką antybakteryjną, co daje nam pewność, że nie chłoną wilgoci oraz są wyjątkowo higieniczne. Airex Balance Pad są profesjonalnymi poduszkami, dającymi bezpieczny trening na niestabilnej powierzchni. Piankowa budowa zapewnia nierównomierne rozmieszczenie ciężaru co sprawia, że do pracy zostaje pobudzonych więcej grup mięśniowych, a każde ćwiczenie staje się bardziej wymagające. Airex Balance Pad jest poduszką o gładkiej powierzchni z obu stron, natomiast wersja Elite i Elite XL wyposażone są w wypustki na górnej oraz dolnej stronie, które z jednej strony są antypoślizgowe a z drugiej zapewniają przyjemną stymulację receptorów stóp.

Tutaj należy jeszcze wspomnieć o równoważni Airex Balance Beam. Jej wymiary to: 162 x 24 x 6 cm, jest na tyle miękka, że utrzymanie równowagi może być nie lada wyzwaniem-niezwykle szkoli motorykę, zdolność reakcji i koordynację. Nie obciąża jednocześnie stawów i ścięgien. Specjalna konstrukcja równoważni pozwala na korzystanie i tym początkującym oraz zaawansowanym użytkownikom.

Piłki do balansowania to również doskonały sprzęt do ćwiczeń równoważnych. Godną uwagi jest Pezzi Gymnstik Ball Bio, która wyprodukowana z surowców pochodzenia roślinnego (od 40 do 60%). Piłki Gymnastik Ball Bio służą do treningu ogólnorozwojowego. Poprawiają funkcję równoważną naszego ciała. Poprzez odpowiednie ćwiczenia umożliwiają wzmocnienie mięśni grzbietu, zwiększenie ruchomości w stawach, poprawiają kondycję fizyczną i koordynację ruchową. Dodatkowym atutem piłki Bio jest to, że stosowanie jej zamiast krzesła aktywuje mięśnie tułowia, poprawiając ich funkcję stabilizacyjną.

Trening równowagi dla dzieci.

Warto wiedzieć, że trening równowagi można wprowadzić dzieciom już od najmłodszych lat. Okazuje się, że zaburzenia tego zmysłu mogą powodować nadpobudliwość ruchową lub przeciwnie niechęć do jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Oczywiście w jednym i drugim przypadku idealnie byłoby wprowadzić taką aktywność ruchową jak najwcześniej czy to w domu czy na zajęciach specjalnie dedykowanym dzieciom. Zdecydowanie jednym z ulubionych przyrządów do tego typu ćwiczeń poprzez zabawę jest kultowy już konik Rody marki Gymnic. Konik Rody jest skonstruowany w taki sposób, że dziecko może bezpiecznie na nim siedzieć oraz swobodnie odbijać się od podłoża czy to będąc w miejscu czy podczas zabawy w ruchu. Zabawa jest bezpieczna ponieważ konik wyposażony jest w uszy, które dziecko może złapać, aby utrzymać równowagę. Atrakcyjna kolorystyka sprawia, że dzieci chętnie bawią się na koniku. Maluch, który bawi się na koniku Rody wzmacnia przede wszystkim mięśnie grzbietu i ramion, wzmacnia układ ruchowy, a także rozwija koordynację oraz chwyt.

Pezzi Half Ball to kolejna propozycja zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Half Ball to półkola o średnicy 14 cm, które z jednej strony są płaskie i gładkie, z drugiej natomiast wypukłe i mają bieżnikowaną powierzchnię. Wypełnione są powietrzem, które można regulować według własnego uznania. Są stabilne podczas wykonywania ćwiczeń, a wypukła, bieżnikowana powierzchnia sprawia, że stopa się z niej nie ześlizguje. Ich zadaniem jest to, aby utrzymać się na nich optymalnie jak najdłużej.

Pamiętajmy, że odpowiednio dobrany trening sprawi, że wyrównamy potrzeby ruchowe naszego organizmu, zapewnimy mu odpowiedni balans, wzmocnimy mięśnie głębokie, nasza koordynacja ruchowa poprawi się, a to wszystko wpłynie na nasze dobre samopoczucie i jakość naszego życia. Równowaga to jeden z najważniejszych elementów naszej sprawności polepszających nasze funkcjonowanie każdego dnia. Zła wiadomość jest taka, że wraz z wiekiem tracimy równowagę, natomiast dobra jest taka, że możemy nad nią pracować i mamy na nią wpływ.

Opublikowany lis 18, 2022.