Wyposażenie gabinetu. Bez czego gabinet nie może istnieć?

Jakie wyposażenie powinno znaleźć się w gabinecie. Akcesoria, które usprawnią i poprawią jakość każdej wizyty.

Bywają takie sytuacje w życiu, że prędzej czy później z różnych powodów stajesz się pacjentem, a to oczywiście wiąże się z wizytą w gabinecie lekarskim - ortopedycznym, neurologicznym, dla dzieci, sportowców itp. Gabinet to takie miejsce gdzie, jako pacjent powinieneś czuć się komfortowo, takie, w którym poczujesz się w pełni zaopiekowany i bezpieczny. Żeby tak się stało, gabinet do którego się wybrałeś musi być odpowiednio wyposażony. No, ale czy ktoś się nad tym w ogóle zastanawia? Przychodzisz do gabinetu w konkretnym celu, siadasz na krześle przy biurku, ewentualnie kładziesz się na kozetce...Co tu więcej potrzeba? Jest wiele elementów wyposażenia gabinetu, na które w pierwszej chwili nie zwracasz uwagi, a jednak bez nich gabinet nie istnieje. Co w takim razie jest konieczne, aby gabinet mógł spełniać odpowiednie warunki i przestrzeń zarówno dla pacjenta jak i specjalisty? Może zacznijmy od początku.

Utrzymanie higieny w gabinecie to podstawa!

Pierwsze wrażenie jest chyba najważniejsze, a więc czysty i schludny gabinet to wizytówka lekarza czy fizjoterapeuty. Bardzo istotnym elementem jest dezynfekcja zarówno powierzchni jak i rąk. Do tego celu mamy szeroki wybór różnych płynów dezynfekujących gotowych do użycia lub w postaci koncentratu. Bardzo ważne jest przestrzeganie zasad higieny nie tylko ze względu na pacjenta, ale także specjalisty, który w ciągu dnia ma styczność w wieloma jednostkami chorobowymi i w kwestii czystości/dezynfekcji nie ma miejsca na pobłażliwość.

Warto, aby oprócz dezynfekowania fotele/łóżka były zabezpieczone w podkłady jednorazowe, które zapewnią Ci nie tylko higienę, ale i komfort psychiczny podczas wizyty lub badania. Do tej grupy wyposażenia gabinetu można również podpiąć rękawiczki jednorazowe, bez których ciężko wyobrazić sobie jakiekolwiek badanie. Rękawice zapewniają ochronę przed groźnymi zarazkami. Najbardziej powszechne i najczęściej wybierane przez lekarzy, fizjoterapeutów są rękawice nitrylowe i lateksowe.

Diagnostyka - jeden z ważniejszych elementów wizyty w gabinecie.

Dlaczego diagnostyka jest taka istotna? Głównie z tego względu, aby Twoje leczenie mogło przebiegać prawidłowo i zakończyć się sukcesem. Sprzętem wspólnym właściwie dla każdej dziedziny medycyny jest latarka diagnostyczna, ale w zależności do jakiego gabinetu trafisz instrumenty diagnostyczne mogą być różne. Poczynając od młotków neurologicznych, po kamertony, goniometry, otoskopy, skoliometry, a na miarkach do stóp czy plantokonturografach kończąc. Temat diagnostyki szerzej został poruszony w poprzednim artykule.

Coraz częściej obecne w gabinetach są modele anatomiczne. Jest to ciekawy element wyposażenia, który nie tylko urozmaici wygląd gabinetu, ale posłuży jako pomoc dydaktyczna.

Dzięki profesjonalnym modelom anatomicznym możesz zostać w prosty sposób zapoznany z ciałem człowieka, organami oraz ich połączeniem, a dzięki temu w przejrzysty sposób otrzymasz informację o jaki organ dokładnie chodzi w Twoim przypadku i jakie leczenie należy podjąć. Marka Erler-Zimmer jest specjalistą w tej dziedzinie i od kilkudziesięciu lat udowadnia swoją obecnością na rynku, że wysoka jakość wykonania i dbałość o szczegóły modeli anatomicznych jest dla nich zdecydowanym priorytetem. Erler-Zimmer tworzy modele anatomiczne, które są rzeczywistym odzwierciedleniem struktur anatomicznych człowieka.

Oczywiście oprócz gabinetów lekarskich gdzie zostaniesz zdiagnozowany, skierowany na leczenie bądź otrzymasz receptę możesz trafić również do gabinetu fizjoterapeuty lub osteopaty. Do takich gabinetów trafiają m.in. pacjenci po kontuzjach, operacjach, sportowcy, dzieci z wadami postawy i wielu, wielu innych. Do pracy z tego rodzaju pacjentem, gdzie potrzebna jest niejednokrotnie praca własna pacjenta potrzebne są dodatkowe elementy zaopatrzenia gabinetu. Profesjonalne kosmetyki do masażu zapewnią komfort pracy dla terapeuty jak i pacjenta. Wszelkiego rodzaju kosmetyki typu pasty, oliwki, emulsje działają odżywczo, ujędrniająco oraz nawilżająco co zapewnia dodatkowe efekty lecznicze i estetyczne dzięki zabiegom masażu. Czasami jednak sam masaż nie wystarczy, żeby pacjent poczuł się lepiej. I tutaj na ratunek przychodzi kinesiotaping, który w ostatnich latach zyskuje coraz więcej zwolenników.

Taśmy do tapingu, maty Airex, gumy do ćwiczeń Thera Band, rollery Blackroll - must have gabinetu fizjoterapeutycznego.

Kinesiotaping zamiennie nazywany plastrowaniem dynamicznym to metoda terapeutyczna, która polega na oklejaniu wybranych części ciała specjalnymi elastycznymi plastrami. To nowoczesna technika radzenia sobie z najróżniejszymi kontuzjami nabytymi podczas uprawiania sportu i nie tylko, pomoże również w łagodzeniu bólu kręgosłupa, poprawi krążenie. Stosowanie taśm kinesiology jest też formą rekonwalescencyjną wykorzystywaną w terapiach pooperacyjnych, wykorzystuje się je również m.in. w leczeniu zaburzeń neurologicznych, ortopedycznych, ginekologicznych czy pediatrycznych. Bardzo ważne jest, aby do kinesiotapingu wybrać plastry wysokiej jakości i do tego celu zdecydowanie polecamy BB TAPE - oryginalne koreańskie plastry do taping'u. Zalety BB TAPE to przede wszystkim właściwości materiału zbliżone do parametrów skóry, nie zawierają leków ani lateksu, rozciągają się tylko na długości, ich elastyczność to 175%, mają hypoalergiczny klej akrylowy oraz są wodoodporne. BB Tape można wybrać spośród trzech dostępnych rozmiarów: 5 cm x 5m; 7,5 cm x 5 m; 32 m x 5 cm oraz z bardzo szerokiej gamy kolorystycznej. Odpowiednie do stosowania także u dzieci oraz u kobiet w ciąży.

Kolejnym punktem na liście wyposażenia gabinetu znalazły się gumy oporowe do ćwiczeń Thera-Band, które pomagają w polepszeniu wytrzymałości, elastyczności oraz siły mięśni. Ćwiczenia z gumą Thera-Band to jeden z istotnych elementów rehabilitacji, pozwalający na skuteczne przywrócenie pełnej sprawności organizmu po kontuzji, wpływają na korektę wad postawy, poprawę kondycji i koordynacji oraz przyrost siły mięśniowej. Dzięki temu, że Thera-Band występuje w ośmiu wariantach oporowych, można indywidualnie dobrać stopień sprężystości taśmy do siły ćwiczącego, każdy znajdzie dla siebie odpowiednią gumę do ćwiczeń, bez względu na wiek czy poziom sprawności. Po za tym taśmy Thera-Band nie ulegają większemu zniszczeniu nawet po wielokrotnym, odpowiednim użyciu. Ważny atut gum jest taki, że to tania alternatywa dla tradycyjnych przyborów terapeutycznych, a także to, że są bardzo łatwe w użyciu.

Skoro już mowa o rozciąganiu, to warto w tym miejscu wspomnieć o wałkach, piłkach i rollerach Blackroll. Wałki Blackroll stosowane są w formie automasażu i prostych ćwiczeń wspomagają elastyczność i wydajność układu mięśniowego, umożliwiają łatwą i szybką regenerację napiętych mięśni i ciała wskutek przetrenowania a także polepszają wygląd skóry, zmniejszają cellulit oraz stymulują krążenie krwi. Rolowanie jest uzupełnieniem tradycyjnego treningu oraz klasycznych metod leczenia takich jak fizjoterapia, masaż czy osteopatia. Blackroll daje naprawdę ogromny wybór rollerów. Jaki wybrać? Warto skonsultować to ze swoim zaufanym fizjoterapeutą lub osteopatą.

W gabinecie rehabilitacyjnym nie może zabraknąć maty do ćwiczeń. Nie ulega żadnej wątpliwości, że maty Airex to mercedes wśród wielu dostępnych mat na rynku. Wykonane są z wysokiej jakości pianki - są miękkie, miłe i ciepłe w dotyku - każdy pacjent to docenia. Zapewniają skuteczne tłumienie i amortyzację, są wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu wystarczą na wiele lat użytkowania. Maty do ćwiczeń Airex mają antybakteryjną ochronę Sanitized, która zapewnia odporność na rozwój grzybów i bakterii, a dzięki unikalnej strukturze komórkowej nie chłoną wody ani wilgoci, dlatego można z nich także korzystać np. w basenie, ponieważ unoszą się one wraz z pacjentem na powierzchni wody.

Myślisz o założeniu swojego gabinetu, a może już taki prowadzisz i brakuje w nim kilku niezbędnych rzeczy? Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy w wyborze najlepszych produktów.

Opublikowany kwi 11, 2023.