Zastosowanie skarpet i opasek kompresyjnych w sporcie

Czym jest kompresja?

Zjawisko kompresji jest bardzo szerokim pojęciem, który swój początek ma w medycynie. Od bardzo wielu lat stosowana jest w leczeniu chorób układu krążenia i limfatycznego poprzez wywieranie stopniowanego ucisku - w medycynie zwykle stosuje się ją w obszarze dolnych kończyn. Kompresja stosowana jest również w sporcie i cieszy się ogromną popularnością i zainteresowaniem nie tylko u profesjonalnych sportowców, ale coraz częściej wśród amatorów biegów, triathlonu, lekkoatletyki oraz kolarstwa szosowego. CEP to marka, która wprowadziła na rynek bardzo szeroki asortyment odzieży kompresyjnej. Skarpety oraz opaski kompresyjne CEP to profesjonalna odzież stosowana w medycynie i w sporcie, są bardzo pomocne w celach zdrowotnych, a także dla udoskonalenia wydajności treningów.

Jakie korzyści przynosi kompresja w sporcie?

Można zastanawiać się jak skarpety kompresyjne i opaski mogą przynosić korzyści w sporcie, czy nie jest to jakaś kolejna fanaberia i pójście za modą? Otóż nie. Wyjaśnienie jest bardzo proste. Działanie skarpet kompresyjnych polega na zastosowaniu stopniowanego ucisku. Termin ten oznacza, że skarpeta kompresyjna najmocniejszy ucisk wywiera w okolicy kostki – im wyżej tym ucisk maleje. Głównym zadaniem kompresji jest zabezpieczenie dolnych partii nóg przed zaleganiem krwi, są to miejsca gdzie najczęściej pojawiają się obrzęki. Kompresja powoduje tłoczenie krwi cały czas do obiegu – zmniejsza to możliwość pojawienia się zakrzepów oraz usprawnia krążenie krwi, czyli jasnym jest, że mięśnie zostają lepiej ukrwione i odżywione. To bardzo ważne podczas nasilonego wysiłku fizycznego , ponieważ dzięki temu dochodzi do zdecydowanie szybszej regeneracji. Dodatkowo lepszy metabolizm mięśniowy przyczynia się do wzrostu wydolności. Coś jeszcze? Dzięki wykorzystaniu kompresji kwas mlekowy wchłania się szybciej co chroni przed pojawieniem się tzw. zakwasów. Oczywiście to wszystko wpływa na to, że amator biegów czy kolarstwa szosowego jest w stanie szybciej podjąć się kolejnego startu. Skarpety kompresyjne stanowią zabezpieczenie mięśni przed mikrourazami i kontuzjami, a po zdjęciu takiej odzieży kompresyjnej sportowiec czuje lekkość mięśni. To co przemawia za tym, aby korzystać ze skarpet i opasek kompresyjnych to poprawa krążenia, lekkość i komfort. Warto zaopatrzyć się i używać skarpety i opaski kompresyjne, ponieważ dobrze działają na nasze zdrowie, a poza tym wspomagają naszą aktywność fizyczną. To dobra inwestycja w zdrowie i lepsze samopoczucie. Skarpety kompresyjne ubierane podczas uprawiania sportu sprawiają, że mięśnie lepiej pracują, natomiast stosowane po intensywnym treningu wspomagają regenerację sprawiając, że mija uczucie zmęczenia i odczuwamy lekkość łydek. Ponad to stymulowanie czucia głębokiego zwiększa też ochronę przed urazami.

CEP skarpety i opaski kompresyjne – dla kogo?

Skarpety oraz opaski kompresyjne CEP to innowacyjny produkt doskonały dla sportowców i nie tylko. Skarpety kompresyjne doskonale sprawdzą się wśród biegaczy, lekkoatletów, rowerzystów szosowych czy triathlonistów. Amatorzy pierwszych trzech wymienionych dyscyplin sportowych mocno angażują szczególnie nogi, natomiast triathloniści to już wyższa szkoła jazdy. Triathlon, czyli trójbój jest dyscypliną, która łączy pływanie, kolarstwo i bieganie na czas. Triathlon to jeden z najbardziej wymagających, wszechstronnych i najtrudniejszych dyscyplin sportowych angażujący wszystkie grupy mięśni zawodnika, także kompresja jest tu jak najbardziej wskazana. Oprócz wyżej wymienionych dyscyplin kompresję można stosować wszędzie tam, gdzie dochodzi do wysiłku mięśniowego. Rękawy kompresyjne dedykowane są osobom, które uprawiają sporty, w których mięśnie ramienia i ręki są w centrum uwagi. Świetnie sprawdza się m.in. w koszykówce, siatkówce, piłce nożnej, biegach długodystansowych, triathlonie, podczas jazdy na rowerze czy też na siłowni. Funkcjonalne opaski do biegania to idealna kombinacja z krótkimi skarpetami do biegania, posiadają precyzyjnie zdefiniowany profil kompresji zapewniający optymalną regenerację i wydajność. Posiadają anatomiczny kształt, idealnie się dopasowują co zapewnia niezrównany komfort noszenia.

Skarpety kompresyjne - rodzaje.

CEP stworzył linię skarpet kompresyjnych dla kobiet i mężczyzn, każda z tych linii posiada do wyboru kilka modeli. Każdy model ma kilka wersji kolorystycznych, więc każdy znajdzie coś zgodnego ze swoimi upodobaniami.

CEP stopki kompresyjne. To skarpety, które osłaniają stopę wspierając jej aparat więzadłowy. Najlepiej sprawdzają się u osób, które odczuwają ciężkość i obrzmienie w okolicy stóp.

CEP skarpety kompresyjne krótkie. Ten wariant skarpet kompresyjnych dosięga do poziomu ścięgna Achillesa, osłaniając je na całej długości. Te skarpety są dodatkowym zabezpieczeniem tych okolic oraz jednocześnie poprawiają jakość treningów, zwłaszcza jeśli wracamy do nich po przerwie.

CEP skarpety kompresyjne długie. Skarpety kompresyjne długie obejmują stopę wraz z całą łydką i sięgają, aż pod kolano. Są najczęściej wybieranymi skarpetami do biegania, wędrówek górskich oraz na rower. Wspomagają krążenie i pomagają zapobiegać zakwasom.

Jeśli już zdecydowaliśmy jaki model i kolor będzie dla nas najbardziej odpowiedni, warto skupić się na najważniejszym, czyli rozmiarze skarpet lub opaski. A jak dobrać odpowiedni rozmiar? Odzież kompresyjną należy dobrać tak, aby przynosiła jak najwięcej korzyści. Nic prostszego. Na naszej stronie z produktami CEP dołączona jest tabela rozmiarów, dokładnie opisana co i jak należy zmierzyć i na tej podstawie dobieramy odpowiednie dla siebie skarpety lub opaskę. Prawidłowo dopasowana odzież kompresyjna najefektywniej spełnia swoją funkcję. Dobrze dobrane skarpety będą idealnie leżały na nodze, nie będą się zsuwać, zapewnią komfort podczas uprawiania sportu, zapewnią lepszy metabolizm mięśni a lekki ucisk poprawi krążenie krwi. Korzystanie ze skarpet po treningu poprawią regenerację i pozwolą na odprężenie mięśni nóg.

Słowem zakończenia można spokojnie stwierdzić, że nie ulega wątpliwości, że odzież kompresyjna stosowana w sporcie ma sporo zalet. Poprawia krążenie, mięśnie zostają lepiej ukrwione, zmniejsza ryzyko urazów i kontuzji, usprawnia regenerację. Warto zastanowić się czy nie zaopatrzyć się w skarpety lub opaskę kompresyjną i sprawdzić ich działanie osobiście na swoich treningach.

Opublikowany gru 19, 2022.