Akupresura a akupunktura – podobieństwa i różnice

Akupunktura i akupresura są technikami leczniczymi, które wywodzą się z Dalekiego Wschodu. Za ich kolebkę uważa się jednak starożytne Chiny. Chociaż Japończycy i Mongołowie również je stosowali. Obie techniki opierają się na tych samych zasadach. Jednak sposób ich wykonywania różni się nieco od siebie. Na czym polega ich działanie i jak wyglądają zabiegi?

Energia Qi i równowaga organizmu

Podstawową zasadą, na której opiera się tradycyjna medycyna chińska, jest założenie, że w ciele każdego człowieka krąży życiodajna energia – Qi. Zdrowie zależne jest od poziomu tej energii oraz jej harmonijnego obiegu, poprzez meridiany i czakry (szlaki i centra energetyczne). Wszystkie zatory i blokady, jakie w nich powstają, prowadzą do zaburzeń, które objawiają się jako bóle i choroby. I tutaj pojawia się akupunktura i akupresura, jako metody przywracania równowagi w organizmie, poprzez likwidację zatorów i bloków energetycznych.

Akupresura – na czym to polega?

Dzisiaj domową terapię za pomocą ucisku zapewni nam mata do akupresury. Każdy z nas może przekonać się na własnej skórze, jak działa terapia lecznicza o kilku tysiącletniej tradycji. Akupresura, czyli technika polegająca na uciskaniu konkretnych punktów na ciele pacjenta, była bowiem pierwszym sposobem, powszechnie stosowanym w medycynie chińskiej, na przywrócenie harmonijnego przepływu energii w organizmie.

Mata do akupresury Rea Tape

Chińczycy stworzyli mapę czakramów i meridian, z którymi powiązano pracę poszczególnych narządów i części ludzkiego ciała. Poprzez ich stymulację za pomocą kontrolowanego nacisku, leczono dolegliwości bólowe, poprawiano pracę organów wewnętrznych i przywracano pacjentów do zdrowia – po różnego rodzaju chorobach i urazach. Z czasem zauważono, że równie dobre efekty, jak nie lepsze, można uzyskać poprzez nakłucie danego miejsca. I tak narodziła się akupunktura.

Akupunktura – leczenie igłami

Akupunktura jest bardziej inwazyjną formą terapii, chociaż praktycznie bezbolesną. W trakcie zabiegu używane są niezwykle cienkie igły do akupunktury, które wykonane są z mocnego i sprężystego materiału. Terapeuta wbija igły w konkretne punkty, które zostają w ten sposób stymulowane. Zaletą akupunktury jest z reguły krótszy czas zabiegu. Pozwala ona uzyskać efekty szybciej.

Igły do akupunktury Dong Bang

W przypadku akupresury, wykonywanej w profesjonalnym gabinecie, czas zabiegu może być dłuższy nawet o kilkadziesiąt minut. Z drugiej strony akupresurę można z powodzeniem stosować całkowicie samodzielnie, przy pomocy mat do akupresury czy specjalnych wałków do masażu.

Aktualnie na zachodzie terapie przy zastosowaniu akupunktury i akupresury cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Zalicza się je do tzw. medycyny alternatywnej. W Chinach natomiast terapie te wchodzą w skład tradycyjnej medycyny chińskiej i stosowane są równolegle z medycyną współczesną.

Opublikowany maj 03, 2017.