Ćwiczenia i trening nadgarstków

Coraz więcej osób uskarża się na dolegliwości bólowe nadgarstków. Jest to bardzo powszechna przypadłość spowodowana niektórymi aktywnościami sportowymi czy zwykłymi czynnościami życia codziennego. Ból nadgarstków uniemożliwia wykonywanie swych obowiązków oraz normalne funkcjonowanie. Jest również sygnałem, by odpowiednio zadbać o sprawność swych rąk.

Przyczyny bólu nadgarstka

Ból nadgarstków dotyczy nie tylko starsze osoby, ale i te w młodszym wieku. Za tą dolegliwość odpowiadają przede wszystkim: wiek, upośledzenia stawów, stany zwyrodnieniowe kości, nadwyrężenia oraz urazy. Ból w okolicy nadgarstka może być wynikiem skręcenia, zwichnięcia czy złamania. Nadgarstek może boleć z nadwyrężenia, które jest wynikiem, np. dźwigania dużych ciężarów czy długotrwałego pisania na klawiaturze. Ból w nadgarstkach może być również wynikiem zmian zwyrodnieniowych, przebytych dawniej kontuzji lub istniejących schorzeń, jak np. zespół cieśni nadgarstka lub reumatoidalne zapalenie stawów.

Jakie ćwiczenia możemy wykonać aby zredukować ból nadgarstków

W niwelowaniu bólu nadgarstka na początku możemy sami sobie pomóc poprzez:

  • powolniejsze pisanie w pracy na maszynie do pisania bądź klawiaturze komputera
  • zrezygnowanie z treningów przekraczających nasze możliwości
  • unikanie podnoszenia zbyt ciężkich przedmiotów
  • wzbogacenie diety o takie produkty, jak golonki, galaretki czy żelatyna spożywcza, które wspierają produkcję kolagenu
  • zastosowanie suplementów diety zawierające kolagen.

Warto również zastosować codziennie kilka, łatwych ćwiczeń. Pozwolą one rozciągnąć mięśnie, wzmocnić i rozluźnić nadgarstki oraz złagodzić istniejący ból. Do ich wykonania mogą nam posłużyć: piłeczka do ćwiczeń dłoni, wałek do ćwiczeń przedramienia lub kula do ćwiczeń nadgarstka. A oto kilka przykładowych ćwiczeń:

  • Ćw. Nr 1 – polega na ustawieniu się przodem do ściany, oparciu się o nią dłońmi, tak by ręce były wyprostowane w łokciach. Następnie należy powoli wędrować nimi do góry do momentu maksymalnego rozciągnięcia. W tej pozycji pozostańmy przez około 10 s. Powtórzmy tę czynność 4 razy.
  • Ćw. Nr 2 – chwyćmy do ręki piłeczkę do ćwiczenia dłoni i zaciskajmy ją. Dłoń w uścisku utrzymujmy przez kilka sekund, a następnie ją rozluźniajmy. Czynność tą powtarzajmy 10 razy, później zmieńmy rękę. Tą serię ćwiczeń powtórzmy 3 razy.
  • Ćw. Nr 3 – weźmy do dłoni powerball, czyli kulę do ćwiczeń nadgarstka, która wykorzystuje siłę odśrodkową. Następnie wykonujmy ruchy okrężne nadgarstkiem tak, by wprowadzić w ruch kulkę znajdującą się w środku. Możemy ją wprawić w ruch również za pomocą kciuka lub dołączonego specjalnego sznureczka. Później należy stopniowo potęgować i utrzymywać ruch wewnętrznej kulki.

Opublikowany mar 23, 2017.